Ekonomi

Pegasus, iç hat uçuşlarında Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanımını artırıyor

Pegasus Hava Yolları ve Petrol Ofisi, sürdürülebilir havacılık açısından değerli olan iş birliğini artırarak sürdürme kararı aldı. 2022 yılında başlayan iş birliği, 2023 ve 2024 yıllarında İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa Havalimanlarında artan SAF hacmi ile devam edecek.

Pegasus Hava Yolları ve Petrol Ofisi, sürdürülebilir havacılık açısından değerli olan iş birliğini güçlendirerek sürdürme kararı aldı. Yapılan yeni anlaşma ile; Pegasus Hava Yolları, Petrol Ofisi’nin 2023 ve 2024 yıllarında tedarik edeceği Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) hacmini artırarak SAF ile iç hat uçuşlarına devam edecek. Pegasus Hava Yolları ve Petrol Ofisi, 2023 ve 2024 yıllarında artan hacimle bu iş birliğini İzmir Adnan’da sürdürüyor. Menderes ve Ankara Esenboğa Havalimanları, işbirliklerini coğrafi olarak ülke içinde birebir dönemde genişletmeyi hedefliyorlar. İş birliği kapsamında 2022’de kullanılan SAF hacminin 2023’te üç kat, 2024’te ise on katına çıkması bekleniyor. %100 yenilenebilir atıklardan ve ham atıklardan üretilen Neste MY Sürdürülebilir Havacılık YakıtıTM (SAF) yemeklik yağ ve hayvansal yağ atıkları gibi malzemeler, uçak motorlarında veya yakıt altyapısında herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan kullanılabilir.

“Sürdürülebilir havacılığı destekliyoruz”

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, Petrol Ofisi ile gerçekleştirdikleri iş birliğine ilişkin, “Pegasus Hava Yolları olarak, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) ‘2050’ye Kadar Net Sıfır Karbon Emisyonları’ kararı doğrultusunda sürdürülebilir havacılığı desteklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu hedefe ulaşmak için çevre dostu ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilen, düşük karbon emisyonlu SAF’ın kullanımının artırılması büyük önem taşımaktadır.SAF tedarik eden Petrol Ofisi ile iş birliğimizi güçlendirme kararı aldık. Önümüzdeki iki yıl içinde işbirliğimizi sürdürme kararı aldık” dedi ve “Türkiye’de coğrafi olarak yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir havacılığı desteklemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

“Sürdürülebilir bir geleceğe yatırım yapıyoruz”

Petrol Ofisi Grup CEO’su Mehmet Abbasoğlu yaptığı açıklamada, “Petrol Ofisi Kümelenmesi olarak faaliyet gösterdiğimiz departmanlara yön verecek ve ülke ekonomisinin geleceğine gerçek katma değer sağlayacak yatırım ve işbirliklerimize devam ediyoruz. Petrol Ofisi Kümelenmesi, Türkiye ve bölge havacılığının trafiğin en değerli dinamolarından biri olduğunu gururla ifade ediyoruz.Yarım asrı aşkın süredir hizmet verdiğimiz havacılık alanında, Türkiye’de 72 havalimanında yakıt ikmali yapıyoruz. PO Air markamızla, dünya çapında 250’den fazla havayolu şirketine yılda çeyrek milyondan fazla uçağa hizmet veriyoruz.”Bu, paydaşlarımızın yararına ve geleceğine yönelik adımlar atmamız için zorlayıcı bir neden. Yıllardır uyum içinde hareket ettiğimiz Pegasus ile bu iş birliğine imza atmaktan ve havacılık sektörü için hayati önem taşıdığına inandığımız sürdürülebilir bir geleceğe yatırım yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Pegasus Hava Yolları’nın Türkiye’de SAF kullanarak ilk iç hat sınır uçuşu 1 Mart 2022 tarihinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı arasında gerçekleştirildi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu