Ekonomi

Asgari ücrette aralıklı artış olacak mı? Bakan Bilgin’in sorduğu soruya yanıt

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Alım, emeklilik yaşı (EYT) yönetmeliği, taban fiyat, sözleşmeli ve geçici işçilerin durumundan bahsetti.

ASGARİ FİYAT ORTA ARTIŞ OLACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Gerek olacağını düşünmüyorum. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi beklenmedik olağanüstü olağanüstü bir durum olursa. Ama tam tersi oluyor. Enflasyon düşüyor. Düşecek” dedi. Düşüş devam ediyor. Merkez Bankası’nın açıkladığı tahmin bu. Yıl sonunda “Yüzde 30’un altında yüzde 20’lik bir enflasyonla karşılaşacağız. Enflasyonun yüzde 20’lere kadar gerilediği bir ortamda yaptığımız zam, asgari ücretli çalışanların alım gücünün korunmasını sağlayacaktır.” dedi.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Sözleşmeli personel hakkında konuşan Alım, “Sözleşmeli personelin haklarını düzene koyacağız. Bu dertten kurtaracağız. Net bir takvim yok. Dosyamız netleşince açıklayacağız. Daha adil bir düzenleme beklentisi vardı. halkın içinde.” dedim.

EYT’DE SON DURUM

Bakan Bilgin, TBMM’de imzaya açılan EYT yönetmeliği ile ilgili olarak, “EYT’de ilk maaşların 1 Mart’ta ödenmesini bekliyoruz. Bunun için hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihi ama erken olabilir. Süreç Meclis’in iradesinde. Az zam iddiası doğru değil.” açıklama yaptı.

GEÇİCİ İŞÇİLER MESELESİ

Geçici personelin durumuna değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Geçici işçi sorununu seçimden önce çözeceğiz. EYT’den sonra Meclis’e taşıyacağımız konulardan biri de bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu